Kratownica (wiązar, dźwigar kratowy) stanowi podstawowy element przekrycia dachowego. Jest to konstrukcja składająca się z prętów łączonych ze sobą w węzłach za pomocą płytek kolczastych co stanowi sztywny układ.

Pręty ograniczające wiązar z góry i dołu nazywają się pasami, pręty pionowe nazywamy słupkami, a ukośne krzyżulcami. Wiązary dachowe służą do przykrywania pomieszczeń o dużych rozpiętościach. Kratownice ustawia się w różnych odległościach, w zależności od obciążenia śniegiem, wiatrem i obciążeń stałych na pasach. Najczęściej stosowany rozstaw osiowy kratownic drewnianych waha się w granicach 0,90 - 1,50 m. Zależnie od konstrukcji budynku wiązary opierają się na ścianach drewnianych, murowanych albo na podciągach żelbetowych lub stalowych. Jeżeli odległość między kratownicami nie jest większa niż 1,50 m, można stosować standardowe łaty drewniane w rozstawie co 1,00 m.

Kratownice między sobą stęża się w płaszczyźnie dachu przy użyciu stalowej taśmy perforowanej, oraz stężeń wiatrowych - kratownic płaskich umieszczonych między pasami górnymi wiazarów. Stężenia wiatrowe stosuje się co 10 - 15 wiązarów.

Dodatkowo wiązary stężone są w płaszczyźnie krzyżulców i płaszczyźnie stropu przy pomocy desek 25 x 100 lub 32 x 120 mm. Krzyżulce stężamy przybijając deski na krzyż łącząc 3, 4 lub 5 sąsiednich wiazarów.

Kratownice drewniane wykonywane w naszym systemie należą do jednych z najbardziej ekonomicznych przekryć obiektów halowych. Mogą mieć one kształty trójkątne jedno i dwuspadowe, trapezowe, łukowe, kratowe płaskie i inne.

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem