Gips czy gładź szpachlowa
Czym różni się gips szpachlowy od gładzi gipsowej? Przecież to prawie to samo. Ale, jak wiadomo, prawie czyni wielką różnicę.
Twarde szpachle
Gipsy szpachlowe (zwane też masami szpachlowymi lub szpachlówkami) służą głównie do wyrównywania i szpachlowania całych powierzchni. Można nimi uzupełniać ubytki w podłożu lub dokonywać przeszpachlowania, nakładając na nierówne podłoża warstwę wyrównawczą grubości do 5 mm, a nawet - w pewnym zakresie - wykonywać gładzie na podłożach mineralnych, używając długich (60-80 cm) pac z nierdzewnej stali. Tu jednak pamiętać trzeba, że cały proces wyrównania i gładzenia należy wykonać w tzw. fazie mokrej, czyli przed całkowitym związaniem nałożonej warstwy zaprawy. Po stwardnieniu, niestety, gładzenie czy szlifowanie będzie znacznie utrudnione ze względu na twardość powierzchni gładzi.
Gipsy szpachlowe są twardsze od gładzi gipsowych, mniej od nich elastyczne, za to mocno trzymają się podłoża. Dlatego szeroko stosuje się je jako spoiwa do prac wykończeniowych, renowacyjnych, a także do montażu prefabrykatów gipsowych. Temu służą np. naturalne mocne spoiwa gipsowe Doliny Nidy, takie jak Gips Szpachlowy oraz Gips Szpachlowy Nowa Formuła.
Elastyczne gładzie
Gładzie gipsowe przeznaczone są do ostatecznego wygładzania powierzchni mineralnych. Zwykle nakłada się je jako warstwy o grubości 2-3 mm. Gładzie, co już zostało powiedziane, są elastyczniejsze od mas szpachlowych, dość miękkie i delikatne, o bardzo drobnym uziarnieniu, podatne na szlifowanie siateczkami ściernymi. Cechuje je dobra przyczepność i łatwość w aplikowaniu. Wykonawcy często je stosują, przygotowując ściany i sufity pod malowanie.