kryteria montazu instalacji elektrycznej

Ważną częścią prac wykończeniowych w nowym mieszkaniu jest prawidłowy projekt i montaż instalacji elektrycznej. Nowoczesna instalacja elektryczna musi być dyskretna, funkcjonalna i przede wszystkim bezpieczna. Przed rozpoczęciem prac warto zapoznać się z zasadami projektowania instalacji, które uwzględniają obowiązujące normy bezpieczeństwa.

Jak poprowadzić przewody elektryczne?

Istotnym elementem każdej instalacji są przewody elektryczne. Cała instalacja powinna zostać podzielona na pojedyncze obwody. Wedle obowiązujących standardów urządzenia o mocy powyżej 1,5 kW powinny mieć odrębne obwody. Wśród takich urządzeń możemy wymienić pralkę, kuchenkę, piekarnik czy zmywarkę. Pojedynczy obwód powinien być wyposażony w indywidualne zabezpieczenie przed przeciążeniem. Skąd podział instalacji na obwody i czemu ma on służyć? Powody są bardzo proste. W przypadku awarii jednego  urządzenia (obwodu) nie ucierpią pozostałe. Zabezpieczenie antyprzepięciowe wyłączy zasilanie jednego obwodu, nie paraliżując przy tym całej instalacji.

Istotny jest także prawidłowy dobór przewodów instalacyjnych.

Wśród najczęściej stosowanych możemy wyróżnić przewody:

  • YDY ? miedziany przewód jednodrutowy z osłoną oraz izolacją z polwinitu,
  • YDYp ? płaski przewód miedziany, jednodrutowy z osłoną i izolacją z polwinitu,
  • OWY/OMY ? miedziane przewody w izolacji polwinitowej, które są powszechnie stosowane w lokalach mieszkalnych oraz biurach.

Jak zaplanować gniazdka i łączniki w pomieszczeniach?

Projektując instalację elektryczną w domu lub mieszkaniu, trzeba odpowiednio zaplanować rozmieszczenie oraz ilość gniazd i łączników. Co ciekawe, istnieją pewne standardy określające liczbę gniazdek w konkretnych pomieszczeniach. W kuchni należy zaplanować przynajmniej 5 gniazd ze stykiem ochronnym. Jedno z nich powinno umożliwiać pobór prądu do 16A. W łazience wystarczą dwa zwykłe gniazda z bolcem oraz jedno wysokoprądowe, do którego podłączymy pralkę. Przedpokój to przynajmniej jedno gniazdo, które pozwala na podłączenie odkurzacza. W pokojach należy przyjąć jedno podwójne gniazdo na każde 5 m2. Nieco więcej (6-8 gniazdek) powinno znaleźć się w kąciku RTV.

W pomieszczeniach, w których znajduje się kilka źródeł światła, warto pomyśleć nad łącznikiem podwójnym, a nawet potrójnym. Dobrym przykładem może być łazienka (oświetlenie górne oraz oświetlenie nad lustrem) i salon (żyrandol z kilkoma źródłami światła). W pomieszczeniach z dwoma odległymi wejściami warto zaplanować tzw. łączniki schodowe. Dzięki temu możliwe jest sterowanie jednym obwodem z dwóch miejsc.

Jak rozplanować oświetlenie w mieszkaniu?

Projektując oświetlenie, należy postawić na funkcjonalność oraz strefowość. Salon z aneksem kuchennym musi mieć osobne źródło światła dla części kuchennej i dla salonu. W przypadku kuchni dobrym pomysłem będzie zaprojektowanie oświetlenia górnego oraz taśmy LED pod szafkami wiszącymi. To pomoże w doświetleniu blatu kuchennego. Standardem w każdym pomieszczeniu jest oświetlenie górne.

Nie można jednak zapomnieć o pomocniczych źródłach światła, do których możemy zaliczyć:

  • oświetlenie lustra w łazience i przedpokoju,
  • lampki nocne w sypialni,
  • lampę stojącą w salonie.

Ważnym etapem tworzenia instalacji jest także wybór rodzaju źródła światła. W przypadku oświetlenia punktowego idealnym wyborem będą żarówki halogenowe. Żarówki LED świetnie sprawdzą się w przypadku tradycyjnych lamp, podkreślając wystrój pomieszczenia. Taśmy i węże LED mogą stanowić nie tylko efektowny element dekoracyjny, ale także formę oświetlenia blatu, półek czy schodów.

Na etapie projektowania instalacji elektrycznej warto odwiedzić sklep Elektromarketania, w którym znajdziecie wszystkie elementy potrzebne do stworzenia bezpiecznej, funkcjonalnej i oszczędnej instalacji elektrycznej.


ARTYKUŁ SPONSOROWANY

fot. materiały prasowe

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem